Kým naši starší žiaci obdivovali krásy Londýna, piataci sa v rámci dvojdňovej dejepisnej exkurzie vybrali spoznávať naše hlavné mesto. Prvý deň bol naším hlavným cieľom hrad Devín. Prostredníctvom lektorského výkladu sme spoznali jeho históriu a dozvedeli sa mnoho zaujímavosti i legiend viažucich sa k jednej z najstarších a najvýznamnejších pamiatok našej minulosti. Okrem samotného hradu bol nádherný aj výhľad na okolitú krajinu, najmä na sútok riek Morava a Dunaj a Rakúsko na ich druhom brehu. 

Najväčším zážitkom celej exkurzie bola nepochybne návšteva Bratislavského hradu. Sme veľmi vďační, že nám bola umožnená prehliadka reprezentačných priestorov, kde sú prijímané najvyššie štátnické návštevy. Hrad nás očaril svojou výzdobou i samotnou atmosférou. Dozvedeli sme sa čo-to zo zákulisia diania na hrade i jeho rekonštrukcie, dokonca sme navštívili sklad vlajok štátov celého sveta. Ozaj, viete, koľko má hrad veží? (Správna odpoveď: jednu) 

Zahanbiť sa Bratislava nedala ani ostatnými pamiatkami v historickom centre či prvým slovenským mrakodrapom. K príjemnej atmosfére prispelo krásne slnečné májové počasie, chutná a výdatná strava a výborné hotelové ubytovanie.  Ani dlhá cesta vlakom a náročná chôdza po meste nám neubrala na energii a nepokazila veľmi pekné dojmy. Pre mnohých to bola síce prvá, ale určite nie posledná návšteva nášho hlavného mesta, v ktorom je ešte veľa čo objavovať.