V tomto školskom roku sa naša škola intenzívne venovala prevencii šikanovania a kyberšikanovania, a tiež bezpečnosti na internete. Odbornú a metodickú pomoc v tejto oblasti pre našu školu poskytuje Centrum poradenstva a prevencie Zuzkin park 10, kde sme spolupracovali najmä s pani psychologičkou PaedDr. Lýdiou Olajošovou. Veľký úspech mala prednáška s názvom Digitálni rodičia s pani Mgr. Barborou Okruhľanskou, ktorá rodičom predstavila digitálny svet ich detí, aby mu nielen lepšie rozumeli, ale boli v ňom aj správnymi sprievodcami vo výchove.Predstavenie Nedaj sa, hovor o tom! zase predstavilo žiakom reálne situácie zo života, ktoré ich ohrozujú, a aj to, ako im čeliť.
Popri uvedených aktivitách sme v tejto oblasti úspešne spolupracovali aj s rodičmi našich žiakov.
Pani Mgr. Mariana Rusnáková, lektorka Všeobecnej úverovej banky zrealizovala besedu pre žiakov prvého a šiesteho ročníka na tému „Ako byť v bezpečí na internete“. Žiaci sa oboznámili s novou online terminológiou, naučili sa vytvárať bezpečné heslá, čo je to hoax, ako rozpoznať falošné stránky a mnoho ďalších zaujímavých a praktických rád.
Vďaka Ing. Marcelovi Janečkovi sme nadviazali úspešnú spoluprácu s firmou System Syntax s.r.o., ktorá sa špecializuje na bezpečnosť. Jej zamestnanci Ing. Marcel Janeček, Ing. Erik Faith a Ing. Ján Vasiľ počas troch stretnutí od marca do júna sprevádzali žiakov 7. ročníka svetom internetu. Žiaci sa oboznámili s tým, aké sú prejavy šikany aj čím je špecifická kyberšikana. Dozvedeli sa, ako sa môžu brániť, či aká je zodpovednosť svedka. Podľa slov samotných žiakov, najviac ich zaujali videá a konkrétne príklady zo života. Uvedomili si, že šikana môže byť trestným činom, ale aj to, že môže mať tragické následky. Od kyberšikany sme sa dostali k rôznym ďalším rizikám internetu, žiaci sa dozvedeli, či je bezpečné používať wi-fi v nákupných centrách, čo je malvér a ako ho rozpoznať, aj čo robiť, ak sme už boli ohrození v online priestore.
Hlavným cieľom všetkých realizovaných aktivít bolo zvýšiť povedomie o rizikách spojených so šikanou, či už v reálnom alebo online svete, a poskytnúť žiakom účinné nástroje na ochranu pred týmito hrozbami. Veríme, že sa tento cieľ podarilo naplniť.