Pri príležitosti Októbra - mesiaca úcty k starším sa dňa 25. 10. 2019 pre žiakov našej školy konala v kaštieli výstava fotografií krojov, ktoré naše babky a prababky v Krásnej nosili ešte donedávna. Pomaly sa už tento tradičný spôsob odievania vytráca z našich ulíc, preto sme chceli žiakom pripomenúť, ako sa ženičky v Krásnej ešte v nedávnej minulosti obliekali.

Autorkou fotografií je mladá fotografka Alžbeta Schnurerová, ktorá študovala na Fakulte Umení v Košiciach. Na fotografiách zachytila pani Bojkunovú, pochádzajúcu z Krásnej, oblečenú vo svojich pestrých a rôznorodých krojoch. Vytvorila tak sériu nádherných fotografií, na ktorých sú zobrazené ženské kroje z Krásnej na rôzne príležitosti napr. slávnostné, smútočné, do kostola, do záhrady, či do súboru.

Žiakov výstava nielen zaujala, ale i vyvolala mnohé otázky. Obdivovali kombinácie i pestrosť jednotlivých kusov oblečenia, ich farby, vzory či výšivky. Sme radi, že sme cez nádherné fotografie mohli nakuknúť do kultúrneho dedičstva našich predkov. Autorke ďakujeme, že sa toto vzácne bohatstvo aj takým spôsobom uchová pre ďalšie generácie.