„Cestovanie prináša mnohé dobrodenia: radosť z poznania nových miest, stretnutie s priateľmi dosiaľ neznámymi; učí tiež vybraným spôsobom a srdcu dodáva sviežosť z videného a počutého.“ Saadí (perzský básnik)

 
 
Opäť sme sa spolu s našou školou, žiakmi a učiteľmi druhého stupňa vybrali niekam za hranice nášho štátu, niečo nové si pozrieť a zažiť.
O Budapešti je známe nielen to, že je to jedno z najkrajších hlavných miest Európy, ale aj to, že jeho vianočné trhy patria k najvychýrenejším.  A my sme sa mali o tom možnosť presvedčiť.
Večer pred výletom sme sa trochu vyľakali, keďže nám vypadol dohodnutý autobus. Vďakabohu nám ale zohnali rýchlo náhradu a my sme mohli v sobotu ráno vyraziť.
Naša prvá zastávka bola Tropicarium. Veď kto by išiel na vianočné trhy ráno, keď tam chýba krásna večerná atmosféra plná svetiel!
Všetci sme sa vytešili z neuveriteľných exotických zvierat všetkých možných tvarov a druhov. Hady, žaby, pavúky, ale aj opice, krokodíly a ryby! Ruky namočené vo vode s rajami, hlavy vytočené do všetkých strán v tuneli, kde okolo nás plávali žraloky. Veselý čas pre veľkých a malých vystriedali nákupy a jedlo! 
 
Poď ho na trhy! Každý, kto už čo len raz bol vo veľkomeste, vie, ako vyzerá doprava. Aj napriek tomu, že sme sa autobusom veľmi pomaly, priam krok za krokom ťahali v nekonečných kolónach do centra mesta, našim žiakom to nevadilo. Zábava neviazla a mali sme jedinečnú príležitosť pozrieť si mesto pri Dunaji, niekoľko jeho pamiatok, lode, náhliace sa skupiny ľudí. A ako sa pomaly zvečerievalo, mesto získavalo inú atmosféru. Krátkou prechádzkou sme si razili cestu k trhom, a keďže nás občas zradilo GPS, videli sme o niečo viac vecí, ako sme plánovali, poprípade sme niečo videli dvakrát :)
Atmosféra veľkomiest je neuveriteľná! Davy ľudí vás pohltia, musíme sa prispôsobiť ich tempu, a ak sa človek nebojí, môže z toho získať veľa životnej energie.
Námestie pri Bazilike sv. Štefana dýchalo presne tou vianočnou náladou, akú človek potrebuje. Jemná vianočná melódia, žiaden rockový, či pop hudobný pretlak, umelý ľad v strede s korčuľujúcimi sa deťmi, nádherný Betlehem, každú polhodinu svetelné premietanie na bazilike, stánky s ručne vyrábanými hračkami, pohľadnicami,dobrotami i punčom. Ak ste sa na chvíľu zastavili a pozreli dohora, nad hlavami sa ligotali svetelné reťaze.
 
A keď sme sa v noci vrátili domov zdraví a v poriadku a z autobusu vystupovali polouspatí, ale usmiati žiaci, mohli sme si povedať, že to stálo za to.