V stredu 22. apríla 2015 sa žiaci 8. a 9. ročníka našej školy zúčastnili exkurzie do Osvienčimu a Krakova, ktorú naša škola v spolupráci s CK Ezotour organizovala už po druhýkrát.

Dopoludnia sme navštívili koncentračný tábor Osvienčim (Auschwitz I) a Brezinka (Auschwitz-Birkenau), kde sme si počas trojhodinovej prehliadky prezreli najväčší vyhladzovací tábor z obdobia 2. svetovej vojny. Stretli sme tam stovky návštevníkov rôznych rás a národností z celého sveta. Nikoho z nás nenechali ľahostajným hromady vecí patriace zavraždeným, fotografie väzňov a detí v zúboženom stave, stena smrti či vstup do plynovej komory. Výklad poľských sprievodkýň v slovenčine bol veľmi pútavý a umocnil silné dojmy.  Stíchli a zvážneli aj tí najveselší ...

Popoludní sme sa presunuli do Krakova, kde sa stiesnený pocit postupne zmenšil a žiaci aj dospelí si vychutnávali krásy mesta na Visle. Prezreli sme si hradný vŕšok Wawel s katedrálou, kde ako arcibiskup pôsobil Karol Wojtyla - svätý Ján Pavol II. Popoludňajšia atmosféra v centre mesta, množstvo pamiatok, prechádzka po starobylých uličkách, pre nás dospelých káva na Hlavnom rynku –to všetko v nás zanechalo pekné dojmy a presvedčenie, že sem sa oplatí vrátiť.

Naše poďakovanie patrí CK Ezotour a sprievodcovi Ing. Vlaháčovi za vydarenú exkurziu, pánu kaplánovi za modlitbu a slová povzbudenia a Pánu Bohu za šťastný návrat.  Avšak v časoch, keď denne počuť o utrpení tisícov ľudí vo svete, nezabúdajme o to viac prosiť Pána Boha, aby skončilo všetko nezmyselné násilie a krviprelievanie, aby to všetko, čo sme videli a počuli,  zostalo navždy už len  minulosťou.