
Pre viac informácií o voľnom pracovnom mieste kliknite TU.

Pre viac informácií o voľnom pracovnom mieste kliknite TU.

V dňoch 25. – 29. mája 2026 sa žiaci tried 4.A a 4.B zúčastnili školy v prírode v Bojniciach.
Žiaci prežili spoločné chvíle poznávania a oddychu v príjemnom prostredí obklopenom nádhernou prírodou. Areál ponúkal množstvo možností na pohybové aktivity, hry a spoločné zážitky. Deti si užívali ihriská, lesopark, domčeky na stromoch, lanové lavičky i ďalšie atrakcie, ktoré prispeli k ich aktívnemu oddychu a upevňovaniu kamarátstiev.
Súčasťou programu boli aj zaujímavé výlety. Navštívili sme ZOO Bojnice, kde mali žiaci možnosť pozorovať množstvo zvierat z rôznych kútov sveta. Veľkým zážitkom bola aj prehliadka Bojnického zámku, počas ktorej sa deti oboznámili s jeho históriou a krásnymi priestormi.
Nezabudnuteľnou skúsenosťou bola aj návšteva Hvezdárne v Partizánskom. Prostredníctvom špeciálneho astronomického ďalekohľadu žiaci pozorovali Slnko. Mali jedinečnú príležitosť vidieť na jeho povrchu aj slnečné škvrny a dozvedieť sa mnoho zaujímavostí o našej najbližšej hviezde.
Škola v prírode priniesla deťom množstvo nových poznatkov, spoločných zážitkov, pohybu na čerstvom vzduchu a krásnych spomienok, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

Tretí ročník našej jarnej burzy priniesol na náš dvor krásne knihy, hračky a veci, ktoré si doslova za pár minút našli nových majiteľov.
Samozrejme, ako každý rok, prebehol milý (neľútostný) boj o hrajúci kaktus, či plyšového psa a rôzne modely áut.
Osirené však nezostali ani knihy a v okamihu sa dostali do rúk nadšeným žiakom, ktorí medzi titulmi pobehovali a premieňali žetóny za nové diela rozprávok, detektívok, či príbehov o zvieratkách.
Tešíme sa, že spolu dávame veciam nové šance, že nás táto naša tradícia nielen obohacuje, ale aj učí ekologicky žiť.

Spoločnosť, ktorú založili svätý Vincent de Paul a svätá Lujza de Marillac v 17. storočí vo Francúzsku, je známa pod názvom Spoločnosť dcér kresťanskej lásky svätého Vincenta de Paul, služobníc chudobných. Hlavnou témou náboženskej výchovy siedmakov je sloboda. Ako ju opravdivo žiť a čo znamená angažovanosť v praxi mali možnosť vidieť pri návšteve sestier Vincentiek v Košiciach.
7.A - 22.5.2026 a 7.B - 25.5.2026 začali deň u sestier v ich súkromnej kaplnek spoločnou modlitbou. Potom spoločne pripravili pre chudobných polievku a koláč. V kuchyni sa strúhalo, krájalo, umývalo, miešalo, zametalo, čistilo.... Naši žiaci túto spoločnú aktivitu veľmi ocenili, páčila sa im vzájomná spolupráca, to ako si pomáhali a ako spoločne mohli urobiť niečo pre chudobných. Sestrička Gabriela nám predstavila charizmu ich komunity v praxi. Po spoločnom ochutnaní polievky sme sa presunuli ku charitatívnemu domu na Bosákovú ulicu, kde sestričky každý deň (okrem nedele) podávajú polievku chudobným. Zažiť takýto deň, bolo pre nás všetkých výnimočné. Ďakujeme.
„Áno chcela by som pomáhať. Robí ma to šťastnou...“
„Život vincentiek ma oslovil tým, že je dobré pomáhať...“
„Naučil som sa, že keď každý dodržiava to, čo má robiť, tak všetko šľapalo ako švajčiarske hodinky...“
„Myslela som si, že keď budeme variť tú polievku, tak nám ani chutiť nebude, ale bola super...“
„Bolo to dobré jesť polievku, ktorú sme si navarili...“
„Pri jedení polievky, ktorú sme si navarili sami, som sa cítila pyšná na nás a bola som prekvapená z našej šikovnosti...“
„Pomohlo mi to oveľa viac si vážiť to, že mám zdravú rodinu a žijeme v dome...“
„Ako by som mohol pomôcť? Asi nerobiť zle bezdomovcom... Bolo dobré vidieť úsmev na tvári, keď jedli jedlo...“
„Prajem všetkým bezdomovcom, aby sa vrátili naspäť domov a našli si prácu...“

Krásny čas s prednáškou o vzťahoch, charaktere, uzdravovaní rán a láske si užili deviataci na svojej poslednej spoločnej duchovnej obnove v Pastoračnom centre Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom.
Najprv sa v kostole, do ktorého Anna chodievala, dozvedeli základné informácie o jej živote a smrti, jej osobnom rozhodnutí radšej umrieť rukou vojaka, ako prísť o svoju čistotu.
Pri jej hrobe sa pomodlili 3 modtlitby Zdravas Mária, ktoré sa ľudia zvyknú modliť, keď žiadajú o jej pomoc. Zistili, ako sa odkryli jej ostatky a že sa pri jej tele našli kvety.
Povzbudivé slová o. Pavla ich vyprevadili nielen do nových škôl, ale hlavne do veľkého sveta, v ktorom budú určite po láske túžiť, ale ju aj prežívať.
Bl. Anna Kolesárová, oroduj za nás, aby sme mohli žiť vnútornú slobodu a prežívať úprimné čisté vzťahy.

V nedeľu 17. mája 2026 naši šikovní žiaci odvážne vystúpili s pripravenými básňami a piesňami pre Klub seniorov v Kultúrnom dome v Krásnej. Všetkým účinkujúcim žiakom ďakujeme za dôstojnú reprezentáciu našej školy na tomto milom podujatí, najmä za ich ochotu a snahu potešiť srdiečka starších obyvateľov našej mestskej časti.
Osobitne ďakujeme p. Chovanovi za hudobný doprovod na akordeóne a tiež všetkým rodičom a starým rodičom účinkujúcich žiakov za ich pomoc a spoluprácu!